Zeki Testi Nasıl Yapılır?

japon-zeka-testi-300x184

Zeki Testi Nasıl Yapılır?

Zeka testi, interneti kullanan bireylerin sıkça tercih ettiği uygulamalar arasında yer almaktadır. Öyle ki her insan IQ sonucunu öğrenmek ister. Bunun içinde internette IQ testi yapan siteler araştırılır. İlk zeka testi uzun yıllar önce Alfred Binet adında ki biri tarafından yapılmıştır ve yapılan bu testin amacı, düşük zeka seviyesine sahip olan çocukları tespit etmek; buna bağlı olarak da bu çocukların zeka seviyelerini yükseltmektir. Bu atılan ilk adım sonrasında da zeka testleri farklı yollar ile yapılır oldu.
Zeka testinin yapılabileceği birçok site mevcuttur ve bu sitelerin bir çoğu da ücretli testler yapmaktadır. Bu testler için insanlara belli başlı sorular sorulur ve bu sorulara verilen cevaba göre de puanlama yapılır.
İnternet üzerinde yapılan IQ testinden çıkan sonuçların değerlendirmesinin nasıl yapılacağına da değinelim. Çıkan her sonucun bir derecelendirmesi mevcuttur. Derecelendirme ise aşağıdaki gibi yapılır.

0-25 arası ağır gerilik
26-50 arası orta gerilik
51-75 arası hafif gerilik
76-90 arası sınır zeka
91-110 arası normal zeka
111-125 arası ileri zeka
126-140 arası üstün zeka
140-155 arası çok üstün zeka
156 ve üzeri deha

IQ Testleri Ne Kadar Doğru Sonuç Verir?
Yapılan araştırmalara göre IQ testlerinin birçoğu doğru sonuçlar verirken, bazı testlerin ise yanlış sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise, testlerin hazırlanırken yanlış sorular ile hazırlanmasıdır ve buna bağlı olarak da bu sonuçların bazı testlerde yanıltıcı olabildiğini söyleyebiliriz. İnternet üzerinde ki her siteden test yaptırmamanızı öneririz ve internet üzerinden daha önce test yaptırmış insanların yorumlarını okumanızı şiddetle öneririz. Sonuç olarak bu testler bir uzman tarafından hazırlanıyor ise, doğru sonuçları alabilirsiniz; ama işinde uzman olmayan biri bu testleri hazırlar ise, çıkacak sonuçlar geçersiz olacaktır.

zeka testi

Zeka testlerinde ki veriler sabit verilerden oluşmaz ve sürekli yenilenir. Söz konusu bu sorular bir veritabanında tutulur. Özellikle çocuklarımızın zeka testi çözerek, zekalarını geliştirebileceğini belirtelim. Zira bu tür eylemler, çocuklarımızın zekasının gelişiminde önemli rol oynarlar. Ailelerin bu konular da çocuklarını en iyi şekilde yönlendirmesi gereklidir.

Bir cevap yazın