Türkiye’de Almanca Eğitim Veren Kurumların Özelliği

thumbnail_almanca-yeminli-tercume

Türkiye’de Almanca eğitim istekleri son dönemde arttı.
Bunun birkaç farklı sebebi var aslında.

 1. Herkesin az da olsa İngilizce bilmesi.
 2. İngilizce’nin tek başına iyi bir işin yeterli olmaması.
 3. İş dünyasında İngilizce dışında farklı bir dil istenmesi.

Bu nedenler aslında bir hayli çoğaltılabilir. Almanca öğrenmek bir işyerinde Almanca mesajlaşmak gelen metinleri Almanca’dan Türkçe’ye tercüme etmek veya gelen misafirlerle Almanca konuşmak gibi bir çok durum dil bilenler için veya dil için işe alınanlar için geçerlidir. Almanca okulların Türkiye’de eğitim vermesi aslında ülkenin bir açığını kapatma noktasında da büyük önem taşımaktadır. Almanya ile veya Almanca konuşan ülke ile ticaret yapan bir firmanın bu şekilde okulların Almanca eğitim vermesi sonrası kadro boşluğunu doldurması da kolaylaşmaktadır. Bir dil Bir insan mantığı ile düşündüğümüz de bu konu bir hayli önem kazanmaktadır.

Türkiye’de Almanca Eğitim Veren Liseler

Ülkemizde bir çok ilde Almanca eğitim veren liseler mevcuttur.

  • İstanbul
  • Ankara
  • İzmir
  • Bodrum
  • Sivas illerimiz başta olmak üzere Almanca eğitim veren kurumlar lise düzeyinde her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık 40 devlet veya özel lise Almanca eğitimi lise düzeyinde vermektedir. Bu okulların en başta gelenleri ise şunlardır.

1. Özel Sankt Georg Avusturya L.-Tic.Okulu

2. Özel Sankt Georg AvusturyaTic.Mes.Lisesi

3. Özel Alman Lisesi

4. İzmir Atatürk Anadolu Lisesi

5. Kabataş Erkek Lisesi

6. Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi gibi okullar aralarında en tanınanlardır. Bu okulların ülkemize katkısı Türkçe Almanca veya Almanca Türkçe yönünde iletişim ağımızı geliştirmiş Almanca tercüme gereksinimlerimizi bu okullardan mezun arkadaşlar sağlamaya başlamışlardır. Almanca yeminli tercüman olan arkadaşlar iş dünyasın atılmış ve ihtiyaç duyulan alanda çalışarak bir hayli iş dünyasına katkı vermişlerdir.

Almanca Türkçe Eğitim Veren Okullara İlgi Arttı

Normalde ülkemizde İngilizce eğitim veren okul sayısı bir hayli yüksekken son dönemde bu oran talep azalması ile duraksama dönemine girdi desek yanlış yapmayız. Özellikle kursların artması ile İngilizce eğitimin okullarda yaygınlaştırılması sonrası İngilizce eğitim veren kolejlerin bir çoğu çocukları çekebilmek için alternatif dillere yöneldi. Son dönemde Almanca ve Fransızca dilleri bu alanda hızlı bir ivme kazandı. Ticaretimizin %60 ını yaptığımız Fransa ve Almanya ile ikili ilişkiler okullara da yansımış ve Almanca öğrenmek isteyenlerin sayısı bir hayli artmış durumda. Bu konuyu daha iyi analiz etmek için İmge Tercüme Bürosu İngilizce’den sonra en fazla çeviri yapılan dilin Almanca tercüme olduğunu belirlemiştir. Almancanın takipçisi ile Fransızca yeminli tercüme olarak ön plana çıkmaktadır.

Gençler Tercümanlığı Tercih Ediyor

Almanca eğitim veren veya Fransızca eğitim veren okullardan mezun olan gençlerimiz iş bulabilmek için özellikle dil üzerine lisans yapanlar tercüman olmayı tercih ediyorlar. İş dünyasına atılanların yanında evinde tercüme yapmayı tercih edenler veya tercüme büroları ile çalışanların sayısı da son dönemde bir hayli yükseldi. Özellikle online tercüme hizmeti veren İmge Tercüme Ofisi’nin Avrupa çapındaki izlenimleri bu ilgiyi de bir hayli doğrulamaktadır. İnsanların bir çoğu evinden iş yerinden çıkmadan online ortamda tercüme sipariş ederken çevirmenlerin de bir çoğunluğu rahat bir ortamda çeviri yapmayı tercih etmektedir. Sonuç olarak Almanca alternatif dil olarak iş dünyasında eğer tam dile hakimiyet varsa aranılan bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır.