Kimyaya Nasıl Çalışmalıyım?

Kimya dersi, maddelerin yapısını, özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini inceler. Bu dersle, gözlemlerin formüle edilişi, analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırılmaya çalışılır. Kimya başlı başına bir bilim olmasına rağmen matematik, biyoloji ve fizik dersleri ile de bağlantılıdır. Bu sebeple ÖSS’de çıkan bazı kimya soruları biyoloji ve fizik konularını da kapsamaktadır. Eğer matematik dersinde başarılı iseniz kimya dersinde de başarılı olmanız kuvvetle muhtemeldir. Özellikle trigonometri, denklem kurma, grafikler ve türev gibi matematiğe ait konuların, bağıntı ve formüllerin iyi öğrenilmesi kimya dersine ait çalışmalarınızda işinizi kolaylaştırır.

KİMYA DERSİNE ÇALIŞMA

A) Derste
Derste aktif olmanız gerekir. Bunun için derste işlenecek konuya ön hazırlık yaparak gelmeniz, hem aktif olmanızı, hem de konuya daha hızlı hakim olmanızı sağlar. Bu şekilde derste işlenen konuya dair eksiklerinizi fark ederek kısa sürede konunun bütününe hakim olabilirsiniz.
Tüm derslerde olduğu gibi kimya dersinde de başarılı olmak için kimya dersine veya bazı kimya konularına karşı önyargıdan kaçınmak gerekir. Dersi iyi dinlemeli, ayrıntıya kaçmadan önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmelisiniz. Anlamadığınız yerleri öğretmene sormaktan çekinmemelisiniz. Öğretmen tarafından sınıfta örnek olarak çözülen sorulara da dikkat etmelisiniz.

B) Bireysel Çalışmalarda
Dersi derste dinlediğiniz zaman yapmanız gereken görevin % 70′ni halletmişsiniz demektir. Bundan sonraki göreviniz ise öğrenmiş olduklarınızı pekiştirmek, unutmamak, ve tam manasıyla öğrenemediğiniz konuları da öğrenmeye çalışmaktır. Dershaneden aldığınız tüm kaynakları bireysel çalışmalarda kullanmalısınız. Farklı kaynaklardan da yararlanarak değişik soru tiplerine aşinalık kazanabilirsiniz. Konu ve soru kitaplarını bitirdikten sonra ÖSS denemeleri çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz. En iyi öğrenme yollarından biri de deneme sınavlarının sonunda yapamadıklarınızı veya boş bıraktıklarınızı öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla tartışarak öğrenmeye çalışmanızdır

19 Comments on “Kimyaya Nasıl Çalışmalıyım?”

  1. Bir mühendis olarak kimya dersine çalışan arkadaşlara tavsiyem şudur, öncelikle kimyada sizin ilginizi çeken bir konuyu bulmanız gerekir. Ardından ilginizi çeken bir konu olmasıyla kimyaya karşı olan önyargınız yıkılacak ve daha iyi çalışma gerçekleştirebileceksiniz. Bireysel olarak çalışma sergileyerek başarılar kaçınılmaz olacaktır.

  2. Lise zamanında fizik ve kimya derslerinden nefret ediyordum. Fakat yaşım ilerledikçe tam tersi çok sevmeye başladım.

    Ders çalışmanın en önemli kuralı onu severek yapmaktır yoksa bir anlamı kalmıyor. Biraz çalıştıktan sonra sürekli denemeler çözünce dersi tamamıyla öğreniyorsunuz. Bireysel çalışmak yerine eğlenceli olarak okul yada kurslarda öğrenmek çok daha iyi oluyor.

  3. Kimya dersim o kadar iyi değildi fakat öğrenmeye açık birisi olarak kimyayı öğrendikçe insan daha çok merak ediyor ve öğrenme isteği artıyor, kimya ya artık daha çok önem veriyorum konu paylaşımı için çok teşekkürler hocam.

Bir cevap yazın