Kimya Mühendisi Maaşları


Kimya Mühendisleri 1.400 lira ile 50.000 lira arasında değişen maaş almaktadırlar. Tecrübeye göre maaş değişmektedir.

Kamuda görev yapan mühendisler 657 (devlet memuru statüsü) ve 399 (sözleşmeli personel statüsü) yasalarına tabidir ve bu durum devlet memuru statüsünde veya işçi statüsünde çalıştıklarını gösterir. Bu durum maaş miktarları arasındaki farkı oluşturur. Kamuda çalışan kimya mühendisi 657 yasası kapsamında çalışıyorsa, yani devlet memuru statüsünde görevlendirilmişse maaş miktarı ortalama 2890 tl civarındadır. Ancak 399 yasasına tabi çalışansa, yani sözleşmeli personel statüsünde görevlendirilmişse maaşı ortalama 3120 tl civarındadır. Bu rakamlar göreve yeni başlayan kimya mühendisleri için ortalama bir değeri bize gösterir.

Özel sektörde çalışan kimya mühendisleri maaşları ise kamu çalışanı olan mühendislere göre oldukça farklıdır. Her kurumun ücreti farklıdır. Ancak ortalama bir rakam söylemek gerekirse; özel sektörde görev alan bir kimya mühendisinin maaşı aylık 1700 tl civarındadır. Bu durum da kamu kuruluşlarında belirttiğimiz gibi işe yeni başlayan bir mühendisin için ortalama bir değeri gösterir.

Yalnız şunu bilmekte fayda var; bu rakamlar ortalama miktarlardır. Kimya mühendisinin maaşı hizmet verdiği yıl sayısına, mühendisin bilgi ve deneyimine, asgari geçim indiriminin uygulanma miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

Bir cevap yazın