Alüminyum

Sembolü: Al
Atom Numarası: 13
Atom Ağırlığı: 26.982
Yoğunluk: 2.698 g/cm3 (293K de)
Erime Noktası: 933 K
Kaynama Noktası: 2740 K

Özellikleri:
Ismini yunanca alum mineraline verilen isim olan “alumen” den almistir. Ilk olarak 1825`de Hans Christian Örsted tarafindan saf olmayan bir halde elde edilmis ardinda Wöhler tarafindan 1827`de saf element olarak izole edilmistir. Ve bu yildan sonra aluminyumun hikayesi bir daha kapanmamak üzere baslamistir.

Yer kabugunun %8.1`ini isgal eder ama saf element olarak degil. Boksit (Al2O3) ve de Kriyolit (Na3AlF6) olarak bulunur dogada. Elektroliz yoluyla elde edilir.

Onu bu kadar değerli kilan, element halinden elde etmek icin dünyanin enerjisinin harcanmasina rağmen buna değmesidir. Paslanmaz ve de kolayce geri dönüstürülebilir. Sanayide korkunc fazla bir kullanim alani vardir. Ucaklarda, pencerelerde, mutfak esyasi yapiminda, motorlarda, icecek kutusu yapiminda kullanilir. Yoğunluğunun demirinkinin yaklasik ücte biri olmasi, cok yüksek isi iletkenliğinin olmasi, zehirli olmamasi, manyetik özelliği olmamasi, kolayca paslanmiyor olmasi onun bu kadar yaygin bir sekilde kullanilmasina olanak sağlar.

Aslinda oldukca reaktif bir metaldir. Havadaki oksijenle de hemen tepkimeye girer. Fakat tepkimeden sonra olusan oksit tabakasi alüminyumu daha fazla oksitlenmeden korurken onun iletkenlik ve de diger özelliklerine fazla bir etki yapmaz. Yani, sadece onu koruyan bir tabaka görevi görür.

2 Comments on “Alüminyum”

Bir cevap yazın