Kimyaya Nasıl Çalışmalıyım?

kimyacalis

Kimya dersi, maddelerin yapısını, özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini inceler. Bu dersle, gözlemlerin formüle edilişi, analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırılmaya çalışılır. Kimya başlı başına bir bilim olmasına rağmen matematik, biyoloji ve fizik dersleri ile de bağlantılıdır. Bu sebeple ÖSS’de çıkan bazı kimya soruları biyoloji ve fizik konularını da kapsamaktadır. Eğer matematik dersinde başarılı iseniz kimya dersinde de başarılı olmanız kuvvetle muhtemeldir. Özellikle trigonometri, denklem kurma, grafikler ve türev gibi matematiğe ait konuların, bağıntı ve formüllerin iyi öğrenilmesi kimya dersine ait çalışmalarınızda işinizi kolaylaştırır.

KİMYA DERSİNE ÇALIŞMA

A) Derste
Derste aktif olmanız gerekir. Bunun için derste işlenecek konuya ön hazırlık yaparak gelmeniz, hem aktif olmanızı, hem de konuya daha hızlı hakim olmanızı sağlar. Bu şekilde derste işlenen konuya dair eksiklerinizi fark ederek kısa sürede konunun bütününe hakim olabilirsiniz.
Tüm derslerde olduğu gibi kimya dersinde de başarılı olmak için kimya dersine veya bazı kimya konularına karşı önyargıdan kaçınmak gerekir. Dersi iyi dinlemeli, ayrıntıya kaçmadan önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmelisiniz. Anlamadığınız yerleri öğretmene sormaktan çekinmemelisiniz. Öğretmen tarafından sınıfta örnek olarak çözülen sorulara da dikkat etmelisiniz.

B) Bireysel Çalışmalarda
Dersi derste dinlediğiniz zaman yapmanız gereken görevin % 70′ni halletmişsiniz demektir. Bundan sonraki göreviniz ise öğrenmiş olduklarınızı pekiştirmek, unutmamak, ve tam manasıyla öğrenemediğiniz konuları da öğrenmeye çalışmaktır. Dershaneden aldığınız tüm kaynakları bireysel çalışmalarda kullanmalısınız. Farklı kaynaklardan da yararlanarak değişik soru tiplerine aşinalık kazanabilirsiniz. Konu ve soru kitaplarını bitirdikten sonra ÖSS denemeleri çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz. En iyi öğrenme yollarından biri de deneme sınavlarının sonunda yapamadıklarınızı veya boş bıraktıklarınızı öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla tartışarak öğrenmeye çalışmanızdır

“Kimyaya Nasıl Çalışmalıyım?” için 9 Yorum

  • Bir mühendis olarak kimya dersine çalışan arkadaşlara tavsiyem şudur, öncelikle kimyada sizin ilginizi çeken bir konuyu bulmanız gerekir. Ardından ilginizi çeken bir konu olmasıyla kimyaya karşı olan önyargınız yıkılacak ve daha iyi çalışma gerçekleştirebileceksiniz. Bireysel olarak çalışma sergileyerek başarılar kaçınılmaz olacaktır.

  • Türkiye’nin en iyi paslanmaz tezgah üreticisi. Özel ölçülerde paslanmaz tezgah üretimi, paslanmaz tezgah montajı ve ömür boyu bakım, onarım hizmeti ile yanınızdayız.

  • Kimya dersi her öğrencinin en zor çalıştığı derslendendir herhalde :) Hiç sevemedim ama böyle değişikte bi havası var benim zamanımda öss’de en çok net yaptığım derslerdendi.. Lisedeyken kimya hocama da aşıktım tabi o ayrı 😀

  • En sevmediğim Dersti Kimya Teşekkürler Yararlı Makale

  • Zor gelsede çalışınca oluyor gerçekten kimya demek hayat demek.

  • Bence bi dersi verimli çalışmanın en iyi yolu kısa aralar vererek çalışmaktır. Mesela 30 dakika çalışıp 5 dakikalık molalar verebilirsiniz

  • Oldum olası sevemediğim derstir :) Öğretmenin çok etkisi olduğunu düşünüyorum dersi sevdirmesi açısından, dersi derste dinlemekte çok önemli tabiki

  • Kimya dersini bir hocadan dinleyerek öğrenmek lazım yoksa bireysel çalışma ile anlaşılmıyor katılıyorum.

  • Kimya insanın ilgisini çekmiyorsa ne yapsanız boş. Mutlaka beğendiğiniz bir hocadan ilginizi çekiyorsa dinlemelisiniz.